czwartek, 08 października 2015

M. po jednej z przerw przyszła mi przekazać, że rozmawiała z Szefową na temat mojej kandydatury na dyrektora szkoły. Dodam- ewentualnej. Uwielbiam, gdy ktoś rozmawia o mnie beze mnie i jeszcze próbuje za mnie podjąć decyzję. 

Przejrzałam ofertę studiów w okolicy. Mam dwa tygodnie na podjęcie decyzji. Póki co- nie chce mi się o tym myśleć. :/

Jutro trudny dzień. Szkolenie w mieście prowincjonalnym, potem lekcje, a na koniec wizyta u lekarza w dawnym mieście wojewódzkim. W międzyczasie muszę ostatecznie rozliczyć moich wychowanków za dzisiejsze zachowanie- ręce mi opadają, bo ileż można rozmawiać z tymi samymi osobami na ten sam temat?

We wtorek spotkałam się z P. Trzyma się całkiem dobrze, ale to już nie ta sama dziewczyna- brak jej optymizmu, a ja nie potrafię nim jej zarazić, bo i mi dawnej energii brak. Za to umówiłyśmy się na wspólne spacery z kijkami, a także zastanawiamy się nad wzięciem udziału w konkursie czytelniczym- to tak w ramach dbania o siebie. ;)

Czytam na zmianę Simonę... oraz Podróże małe i duże. O ile przeglądanie 1 strony co drugi dzień można w ogóle nazwać czytaniem. Dobrze, że chociaż tulipany i inne kwiaty cebulowe w końcu udało mi się zasadzić. 

Zmęczenie- moje drugie imię. :/

wtorek, 06 października 2015

Mimo że widzieliśmy już bardziej zadbane pałace, z ciekawszym wystrojem wnętrz, z lepiej zorganizowanym otoczeniem, pobyt w Paszkówce zaliczamy do bardzo udanych! :) 

Najpierw minusy:

1) wyziębiona komnata (mimo że na korytarzu kaloryfery były ciepłe, w pokoju- lodowate)- dostaliśmy jednak przenośny grzejnik, który nieco poprawił warunki termalne;

2) hałas w nocy (z piątku na sobotę dyskoteka dla pracowników firmy, z soboty na niedzielę wesele)- jednak kiedy rezerwowałam pobyt, zostałam o tym lojalnie uprzedzona, mimo to zdecydowaliśmy się na ten wyjazd i właściwie daliśmy radę nawet zasnąć, choć budziliśmy się dosyć często;

3) zaniedbane otoczenie pałacu, szczególnie drewniana architektura i staw, które mogłyby być prawdziwym atutem tego miejsca;

4) obrazy i fotografie wiszące na ścianach jakoś nie pasowały mi do otoczenia, ale to pewnie rzecz gustu, ja akurat nie przepadam za współczesnym malarstwem.

A teraz plusy:

1) piękna okolica- mnóstwo zieleni (łąki, lasy i pola oraz kilkadziesiąt domów to cała miejscowość), a co za tym idzie wiele spokojnych dróg prowadzących najczęściej wśród malowniczych wierzb;

2) sauna wyłącznie do naszej dyspozycji oraz wanna z hydromasażem w komnacie (dodatkowo- prysznic w łazience);

3) ładny park z możliwością zjedzenia posiłku na świeżym powietrzu;

4) ciekawe wnętrza (choć do tych w Pacółtowie nawet się nie umywają) oraz piękna fasada pałacu;

5) położenie- bliskość Krakowa jest wspaniałym atutem tego miejsca. :)


Na zakończenie weekendu odwiedziliśmy Miasto. Pogoda sprzyjała długiemu spacerowi, więc skwapliwie skorzystaliśmy z dobrodziejstwa aury i nakarmiliśmy oczy pięknymi widokami. :)

PS Pierwszy raz byłam na tarasie Sukiennic, żałuję tylko, że zabrakło nam czasu, by obejrzeć Salę Chełmońskiego. Może następnym razem?

Kilka migawek:


środa, 30 września 2015

Narzekają na wszystko, miast cieszyć się z wyjazdu, na który czekali kilka lat. Ręce opadają. Lepiej nie dzwonić, nie pytać...

Ja dla odmiany już wiem, że pobyt w Paszkówce będzie mi się podobał. ;) I nie dam sobie zepsuć dobrego nastawienia i nastroju. Nikomu! 

Dziś S. dał mi zdjęcia z wyjazdu. Wśród nich taka perełka:

Oczywiście łazienkowska. :) Słodka, prawda?! :))

20:24, aspazja1981
Link Komentarze (5) »
niedziela, 27 września 2015

Wczoraj poczułam się na tyle silna, by przejrzeć swoją biblioteczkę i uporządkować ją. Początkowo miałam ten dzień przeznaczyć na prace w ogrodzie, ale deszcz zmienił moje plany. Dzięki temu wreszcie uporałam się z czymś, co już od dawna chciałam zrobić. 

Część zbiorów oddam w inne ręce, część zwyczajnie przeznaczę na makulaturę. W tej drugiej grupie znajdują się podręczniki, ćwiczenia i testy egzaminacyjne, które dawno już straciły na ważności i na pewno nie będę z nich korzystać. 

Na półkach zrobiło się luźniej. :)

Chcę jeszcze przejrzeć pudła z papierami i wyrzucić to, co zbędne. Może jutro? Wiele jednak będzie zależało od mojego samopoczucia po całym dniu pracy. 

piątek, 25 września 2015

Zabrałam się za porządki, ale chyba nieco przeceniłam swoje siły. :/ Muszę zrobić sobie przerwę.

Czytam więc o pałacach, które ostatnio zaprzątają moje myśli. Każdy został wybudowany w nieco innym stylu: Pacółtowo to neobarok, Paszkówka- neogotyk, a Bursztynowy Pałac- neorenesans. Łączy je jednak burzliwa historia (szczególnie powojenna) oraz to, że w końcu znalazł się ktoś, kto nie pozwolił im całkowicie popaść w ruinę. To samo można powiedzieć o Zamku Kliczków, Zamku na Skale czy chociażby tym w Rynie. Ale ile jest takich architektonicznych perełek, którym los nie sprzyja? Przykładu daleko szukać nie muszę, bo mam go na wyciągnięcie ręki- w mojej miejscowości. 

W tym neorenesansowym pałacu Hegenscheidtów swego czasu przez miesiąc uczyłam się, zanim szkołę przeniesiono do nowego budynku. Wkrótce zamek kupiła pewna firma, która zasłynęła na całą Polskę aferą finansową, a budynek został przejęty przez syndyk. Od dziesięciu lat właścicielem nieruchomości wraz z otaczającym go parkiem jest pewien Holender, który nieco odremontował pałac, ale za to zamknął go dla zwiedzających. Miejsce to stało się puste, właściwie zapomniane, a powinno tętnić życiem. Aż przykro pomyśleć, że może wkrótce popaść w ruinę. 

Od lat szkolnych snuję więc fantazje na temat tego zamku i jego niewykorzystanych możliwości. I pewnie dlatego tak bardzo uwielbiam odwiedzać te pałace, którym się poszczęściło. Może kiedyś wygram w lotto albo otrzymam olbrzymi spadek i będę mogła przywrócić dawnemu zamkowi rodziny Hegenscheidtów życie? ;) Pomarzyć mogę, czyż nie? :)

Głównie śpię, a i tak czuję się osłabiona. To zwolnienie było mi jednak potrzebne. Cieszę się, że sobie na nie pozwoliłam.

Zarezerwowałam weekendowy pobyt w Paszkówce pod Krakowem. Miejsce znalazłam przypadkiem i już wiem, że mnie (i J. też) oczaruje. :) Czyżbym była snobką? Nie, chyba nie, wszak nie chodzi o pochwalenie się innym tym, gdzie byłam, a raczej o poznanie nowego miejsca, dotknięcie historii i kultury, otoczenie się choć na chwilę pięknymi wnętrzami i okolicznościami przyrody. Ale może tak tylko to sobie tłumaczę? ;)

Czytałam wczoraj artykuł, którego autor sugerował, że robienie porządków oczyszcza duszę, porządkuje nasze życie, pozwala otworzyć się na nowe. Chyba to dziś wypróbuję. ;)

Obejrzałam film Co się wydarzyło w Madison County. Historia niby banalna, ale ma w sobie coś ujmującego. 

A za oknem coraz bardziej jesiennie. Kolory liści jak co roku rzucają mnie na kolana. Żałuję, że nie czuję się na tyle silna, by iść na spacer. Tych kilka dni jednak pomogło mi z dystansem popatrzeć na siebie i świat. Znów mam energię do pracy. Obawiam się jednak, że pryśnie ona jak bańka, gdy tylko w poniedziałek pojawię się w szkole. Ale może nie? 

Zaczęłam czytać kilka książek i żadna historia mnie nie pochłonęła. Za to niemal od deski do deski przeczytałam jakieś babskie czasopismo. Źle ze mną, oj źle! ;D

czwartek, 24 września 2015

To był dzień z tych leniwie płynących. :) 

Po śniadaniu pojechaliśmy zobaczyć zamek w Nidzicy. 

Z dawnego Neidenburga zachowały się zamek właściwy i przedzamcze, przynajmniej z zewnątrz. Wyposażenie niestety przepadło, tylko w refektarzu można zobaczyć fragmenty fresków pochodzących z przełomu XIV i XV wieku. 

Obecnie zamek jest ośrodkiem kultury, w części mieści się restauracja oraz hotel. Do zwiedzania udostępniony jest tylko niewielki fragment, zatem pobyt w Nidzicy nie zajął nam zbyt wiele czasu. 

Trochę szkoda, że wokół zamku rośnie tyle drzew, gdyż niemal całkowicie go przesłaniają. I mimo że budowla położona jest na wzgórzu, nie można jej zobaczyć.

Resztę dnia spędziliśmy w Pacółtowie nad basenem, gdzie trochę popływaliśmy (woda jednak była bardzo zimna), a trochę poleniuchowaliśmy na leżakach w towarzystwie książek. :) Wieczorem obeszliśmy ziemie należące do pałacu, a są one bardzo rozległe- głównie to łąki, gdzie wypasa się hodowane przez właścicieli bydło specjalnej rasy mięsnej, oraz stadnina koni (a właściwie ośrodek jeździecki). Jest tu również lądowisko dla niewielkich samolotów. Na koniec pieszej wędrówki usiedliśmy na ławce i przyglądaliśmy się bocianom, których na całych Mazurach można zobaczyć całe stada. Nie to co u nas! 

Taki dzień oddechu dobrze robi na duszy. Szczególnie gdy do towarzystwa ma się bohaterów książki R. Pilcher. :)

środa, 23 września 2015

Mam L4, więc dla poprawy samopoczucia wracam do relacji z wakacyjnych wojaży. :)

"Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa, do Mrągowa nad jezioro Czos". :)

Ot, nasza ryńska przygoda w końcu musiała dobiec końca. Rano jeszcze chodziliśmy zamkowymi korytarzami, a przed południem byliśmy już w Mrągowie.

Akurat była niedziela, więc najpierw uczestniczyliśmy we mszy świętej, a potem spacerowaliśmy ulicami miasta (gdzie natrafiliśmy na kończący się tego dnia 21. Festiwal Kultury Kresowej) oraz brzegiem jeziora z widokiem na słynny amfiteatr. Aura tego dnia dała nam odpocząć od upałów, nawet słońce było wówczas towarem deficytowym. Po spacerze usiedliśmy więc w kawiarence o nazwie Mufinka, gdzie skosztowaliśmy pysznych lodów o smaku kaszy manny. I wówczas zza chmur wyszło słońce, które towarzyszyło nam już do końca dnia. 


Pola grunwaldzkie robią wrażenie przede wszystkim dzięki ogromnej połaci łąk. Poza tym niewiele tam można zobaczyć. ;) Muzeum, ogromna makieta przedstawiająca obozy poszczególnych sił biorących udział w bitwie w 1410 roku, plansze z opisem sytuacji polsko- krzyżackiej w tamtych czasach, trzy pomniki, sklep i bar. I tyle. A jednak miejsce to warto zobaczyć. 


W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Pacółtowa. Pałac pochodzi z 1797 roku i choć wiele przeszedł, wygląda wspaniale! To prawdziwa uczta dla zmysłów: piękne wnętrza, mnóstwo zieleni wokół, cisza i spokój, pyszne ekologiczne jedzenie, dwa baseny(zewnętrzny i wewnętrzny) i sauna. Ze wszystkiego skorzystaliśmy z największą ochotą, a basen mieliśmy wyłącznie do własnej dyspozycji przez 2 godziny (podczas następnej podzieliliśmy się nim z matką i synem). 

PS

Zdjęcia z Pacółtowa zamieszczę w osobnym wpisie, gdyż miejsce to zasługuje na wyjątkowe potraktowanie. ;)

niedziela, 20 września 2015

Wróciliśmy wczoraj zgodnie z planem, czyli między 22.00 a 22.30. Wyjazd należał do bardzo udanych: wspaniała pogoda, mnóstwo atrakcji i brak większych problematycznych zdarzeń. :) I choć było naprawdę fajnie, jednak cieszę się, że wycieczka nie trwała dłużej, bowiem czuję się wyczerpana, tym bardziej, że i przeziębienie nie ustąpiło. 

Jutro do pracy, w której poza lekcjami czeka mnie badanie laryngologiczne. Gdy pani doktor zobaczy moje gardło, pewnie się przerazi. ;)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 249